7.6 C
New York
Čtvrtek, 25 dubna, 2024
zpravy
HomeZdravíÚnorová osvěta o těle

Únorová osvěta o těle

Většina z nás se domnívá, že pokud jsme zdárně, někteří dokonce i s přírodovědným zájmem, absolvovali povinnou školní docházku, má vcelku ucelenou představu o anatomii a fyziologii lidského těla. Ti, kteří zašli ve studiu dál, či mnohem dál, vyznají se v této matérii hlouběji, podrobněji, ale zásadní novinky či překvapení naše po staletí zkoumané tělesnosti už nenabízejí. Tak schválně!

 

Naposled jsme odhalili nejen tvarové záludnosti žaludku a slepého střeva, dnes pokročíme ve směru zpracování potravy ještě dál:

  • Tlusté střevo je orgán, který nespěchá. Zatímco tenké střevo už se věnuje několikátému chodu, tlusté střevo se nenechá vyhodit ze svého rytmu a pomalu a jistě zpracovává to, co ti před ním už nechali. Až 16 hodin! Teprve ono je totiž schopno resorbovat tak důležité minerály jako vápník! Ve spolupráci se střevní flórou tělu dodává mastné kyseliny, vitaminy K, B12, B1, vitamin B2 známý jako riboflavin, takže funkční srážlivost krve a pevné nervy jsou právě jeho zásluhou. Poslední metr střeva taky vyvažuje naše hospodaření s vodou.

 

  • A pak je nesmírně zajímavých posledních pár centimetrů tlustého střeva. Zatímco jeho výtěžky v předchozí délce jsou dopravovány krví k játrům k podrobnému přezkoumání před předáním do velkého krevního oběhu, posledních pár cenťáčků má s krevním oběhem přímý kontakt. Obvykle se tady totiž už nic nevstřebává. Ale toho právě využíváme při užití čípků hlavně u dětí a starších lidí, nechceme-li jejich těla zatěžovat úmyslně výrazně nadbytečným množstvím účinné látky v lécích podávaných orálně, kde se počítá s tím, že ona účinná látka bude z velké části vyloučena játry, z jejichž z pohledu jde o látku cizí tudíž jedovatou.

 

  • A pokud jsme pochvalně zmiňovali zvláštní zásluhy tlustého střeva ohledně vybraných vitamínů a minerálů, nelze nevyzdvihnout největšího aktéra v divadelní hře „Tuky“. Ty totiž není možné vstřebávat jemnými cévkami v klcích tenkého střeva, neb jsou ve vodě nerozpustné a rázem by vše ucpaly.  Tuk se vstřebává jinak, a to přes lymfatický systém. Lymfatické cévy a kapiláry čerpají z tkání potřebné tekutiny a přepravují po organismu imunitní buňky. To se ví. Ale také – díky mohutnému průtočnému hrudnímu mízovodu, kde se všechny lymfatické kapiláry sbíhají, mohou sbírat i veškerý strávený tuk bez nebezpečí, že se ucpou. Samozřejmě – pokud je lymfatický systém funkční, stimulovaný gravitací a pohybem a není zanesen a ucpán toxiny tak, že své funkce neplní. Proto je pro likvidaci onemocnění spojených s nefunkční imunitou (třeba „oblíbené“ virové, bakteriálních a kvasinkové infekce) tolik účinná enzymová terapie (u nás nejznámější lék Wobenzym), která cílí na nastartování obranyschopnosti a koloběh lymfy, coby hlavního dopravce imunitních buněk. K tomu ještě přirozenou cestou – obdobnými enzymy, které si naše tělo samo pro téže účely vyrábí. A když dobře teče lymfa, na divadlo s tuky se nejen pěkně kouká. A že jako mnohem stravitelnější hrdina v hlavní roli se jeví ´Olej Extra Virgin ze Zeleninového Salátu´ než ´Tuk Smažící z Výhodné Nabídky v Akci´, už je informace veskrze světoznámá.

 

http://wobenzym.cz/

- Reklama -PR článek

Redakce doporučuje