7.6 C
New York
Čtvrtek, 2 února, 2023
zpravy
HomeTipyD-Sub konektory, jak vypadají a kde se využívají?

D-Sub konektory, jak vypadají a kde se využívají?

D-subminiature neboli zkráceně D-Sub je typem konektoru, respektive se jedná o označení zastřešující rodinu konektorů. Kde všude se s nimi setkáte?

Kde se vzaly konektory D-Sub

Představen byl tento typ konektorů již v roce 1952. Do praxe je uvedla americká firma Cannon. Vzhledem k tomu, že se jednalo o řadu D a konektory byly na tehdejší dobu malé, dostaly název D-Sub neboli D-subminiature.

Jak se konektory rozlišují

Standardní rozdělení je na konektor typu male, lidově samec. Správně by se měl označovat jako vidlice, opatřen je piny. Dále rozeznáváme konektory female, v češtině taktéž známé pod označením samice. Přesný název je v tomto případě zásuvka a typické je pro ni to, že je opatřena zdířkami.

Běžně mají tyto konektory 9, případně 15, 25, 37 nebo 50 vývodů. Používají se i konektory označované jako „HD“ s vyšší hustotou pinů.

K čemu se tyto konektory používají

Obecně konektory tohoto typu využíváme pro přenos elektronických signálů mezi zařízeními. V tuzemsku jsou tyto konektory dobře známé hlavně ve sféře IT.

V našich končinách se s nimi často setkáte pod označením VGA/D-Sub. To jsou takové, které slouží pro připojení monitoru. Jedná se o analogové připojení, jež má stále svůj význam. Používá se u zařízení, která nevyžadují velkou propustnost dat a přenos zvuku.

Dnes už se paralelně objevily i modernější formáty nazývané DVI či HDMI. A dá se očekávat, že se na úkor VGA/D-Sub budou prosazovat stále intenzivněji.

V čem tkví výhoda konektorů D-Sub

Ačkoli je můžeme dnes již označit jako do určité míry zastaralé, stále mají zásadní výhodu, která tkví především v dobré dostupnosti a dostatečně robustním provedení.

Pakliže v prostředí není použití běžných konektorů vhodné, lze je i upravit. Vodotěsné konektory D-Sub je pak možné použít dokonce i tam, kde mohou být vystaveny styku s prachem nebo stříkající vodou. Stupeň ochrany je stanoven dle IP kódu.

Kde pořídit D-Sub konektory

V elektrotechnice mají tedy D-sub konektory stále své využití a poptávka po nich trvá. Této skutečnosti přizpůsobují dodavatelé součástek i svou produktovou nabídku.

A nejinak je tomu v rámci portfolia TME, které je velmi rozmanité a obsahuje různé typy konektorů a další prvků. Aktuálně čítá produkty téměř 1000 výrobců. Kritériem pro rozvíjení nabídky však není maximalizování množství položek, ale udržení vysokých kvalitativních standardů.

Jen tento přístup napomohl k tomu, že se z původně rodinné značky Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. stal přední distributor, kterému se již podařilo překročit i hranice původní domovské země.

V Polsku si však stále udržuje své nejdůležitější zázemí v podobě sídla i rozsáhlého logistického centra. Díky němu TME garantuje, že 400 000 produktů, což je většina, je pro zákazníky okamžitě dostupných.

 

- Reklama -PR článek

Redakce doporučuje