7.6 C
New York
Čtvrtek, 2 února, 2023
zpravy
Homepro ŽenyKouzlo starodávného umění tai chi

Kouzlo starodávného umění tai chi

Tai chi (tchaj ťi, taiči) a na západě také stále oblíbenější qi gong (čchi-kung) jsou prastaré čínské praktiky zaměřené na proudění tzv. “vitální” energie (čchi). Kombinují přitom pomalé pohyby, meditaci a dechová cvičení. Nebyly vynalezeny pro spalování kalorií ani zvyšování tepové frekvence, ale jsou to bojové techniky zlepšující mj. krevní oběh, ohebnost, rovnováhu a držení těla.

Tai chi
Tai chi

 Jak cvičení probíhá?

Mezi 5 elementárních metod, které se vzájemně prolínají, patří základní uvolňovací cviky (qi gong), sestavy a použití pohybů z nich, přetlačování s partnerem a cvičení se zbraněmi (to se však v současnosti na západě příliš nepraktikuje).

Výrazným znakem jsou pomalé pohyby, které se provádějí bez přestávky a vypadají tak jako poklidný půvabný tanec.

 Výhody tai chi a qi gong

Jsou vhodné pro děti i seniory, začátečníky, lidi se zdravotními problémy, těhotné ženy i aktivní sportovce. Ačkoli nepatří mezi aerobní (kardio) aktivity, také ostřílení sportovci mohou mnoho získat těmito meditativními a mírnými praktikami a pro ty, kteří jsou nějakým způsobem v pravidelném intenzivním pohybu omezeni, to jsou ideální způsoby, jak se udržovat aktivní a vitální.

Jedná se o tzv. “nízkodopadové” cvičení, tedy nezatěžující klouby.

Není to fitness, ale také zapojují svaly středu těla, rukou, nohou, hýždí a zad.

Lze je praktikovat doma nebo venku bez speciálních pomůcek a nářadí.

 Zdravotní účinky

Učí, jak se uvolnit a koordinovat dýchání s pohybem.

Způsobují tvorbu endorfinů, čímž zmírňují bolesti a stres a ačkoli nejde primárně o hubnoucí metody, pomáhají rovněž hlídat hmotnost

Kladou důraz na rovnováhu a držení těla a při pohybu využívají vlastní váhu těla, čímž doplňují benefity nad rámec kardio cvičení, silového a rezistenčního tréninku. U starších lidí se také snižuje riziko pádů.

Jsou vhodné jako rehabilitace a pro pacienty po infarktu.

Uvádějí v harmonii tělo a mysl a podporují proudění životní energie.

Tai chi a váš zdravotní stav

Tai chi a qi gong se mohou věnovat rovněž pacienti s artritidou, vysokým krevním tlakem či cholesterolem (podle výzkumů dokáží tyto aktivity vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu snížit), diabetici a dokonce invalidé.

Poraďte se však s lékařem, pokud máte srdeční onemocnění, užíváte léky na tlak (některé způsobují závratě), nedávno jste utrpěli zranění nebo podstoupili operaci.

 

- Reklama -PR článek

Redakce doporučuje