7.6 C
New York
Neděle, 15 září, 2024
zpravy
HomeFinanceFinanční plánování pro neplánovatelné: 5 tipů, jak si poradit s nečekanými výdaji

Finanční plánování pro neplánovatelné: 5 tipů, jak si poradit s nečekanými výdaji

Výdaje, se kterými jsme nepočítali, jsou běžnou součástí našeho života. Ať už se jedná o rozbitou pračku, porouchané auto nebo zdravotní problémy. Všechny tyto situace nám znepříjemňují život i zatěžují finanční rozpočet. Lze se na ně dopředu připravit? V tomto článku vám přinášíme hned pět praktických tipů!

1. Plánujte

Kouzlo nečekaných výdajů tkví v jedné zásadní věci. Tyto výdaje sice pojíme se slovíčky nečekané, neplánované apod., ale přesto můžeme s jistotou říci, že někdy v životě potkají každého z nás. Náš život je plný neočekávaných situací – pozitivních i těch negativních. Pokud však na ně nahlédneme s otevřenou myslí a realisticky, zasáhnou nám sice do života, ale nezaskočí nás.

A to je právě to podstatné, co bychom si měli uvědomit. I nečekané výdaje se dají v určité míře plánovat. A pokud se dají plánovat, můžeme se na ně připravit. Žádná věc totiž nevydrží věčně, nikdo z nás nikdy nebyl celý svůj život zcela zdravý, na cestách nejezdí dokonalí řidiči… Proto nám z finančního pohledu nikdy nepomůže stavění vzdušných zámků a nerealistické představy o tom, že nám se přece nic stát nemůže. Věřte, že může. Proto je tak důležité mít dobrý plán a finančně krytá záda.

2. Vytvořte si rezervní fond

Prvním krokem k větší finanční stabilitě je vytvoření rezervního fondu. Rezervní fond je jedním ze základních stavebních kamenů vašeho finančního zdraví i dobrého plánování. Tento fond by měl pokrývat vaše nezbytné výdaje alespoň na tři měsíce.

Začněte stanovením cílové částky, které chcete dosáhnout. Tu si vypočítáte ze svého měsíčního rozpočtu.

Pokud jste si svůj vlastní rozpočet nikdy nevedli, je právě nyní nejvyšší čas začít. Takový rozpočet se skládá na jedné straně z veškerých vašich měsíčních výdajů a na straně druhé ze všech vašich příjmů. Po odečtení výdajů od příjmů získáte částku, která vám sděluje, kolik můžete daný měsíc ušetřit, nebo kolik naopak utrácíte nad rámec svých příjmů.

Ke stanovení cílové částky rezervního fondu přitom budete potřebovat výdajovou stránku tohoto rozpočtu. Všechny měsíční výdaje si pečlivě projděte a vyškrtejte ty, které nejsou nezbytné (např. výdaje za kino, kávičky s kamarádkou či pivo s kamarády apod.). Získáte tak částku, která odpovídá vašim nezbytným výdajům na měsíc. Tu vynásobte třemi.

Nyní jste si vypočítali minimální cílovou částku vašeho budoucího rezervního fondu. Je to částka, kterou potřebujete co nejdříve naspořit, abyste měli v budoucnu krytá záda. Peníze si odkládejte k tomuto účelu nejlépe na nějaký spořicí účet. Nebudou se vám sice příliš zhodnocovat, zato však budou velmi rychle k dispozici, až je budete potřebovat.

Nezapomeňte však na to, že jsou to peníze, do kterých se sahá jedině v závažných případech. Neslouží k vaší běžné spotřebě ani k unáhleným nákupům. Je to totiž váš finanční polštář, který vám jednou může udělat obrovskou službu. Pokud vás však nějaké finanční nesnáze potkají ještě v době, kdy rezervu nemáte, pak nezbývá než sáhnout po půjčce. Řešením může být např. https://razdvapujcka.cz.

3. Pojistěte se

Pojištění je druhým základním stavebním kamenem dobrého finančního plánování. Jenomže dobrou službu vám odvede jenom pojištění, které si dobře nastavíte. V opačném případě totiž můžete úplně zbytečně vyhazovat peníze z okna.

Na trhu je dnes mnoho pojišťoven a stovky pojistných produktů. Vyznat se v takové nabídce, jak už asi tušíte, není vůbec jednoduché. Obecně na trhu najdete pro svou běžnou potřebu tyto druhy pojištění:

  • Pojištění, které kryje různá zdravotní rizika včetně rizika smrti.
  • Pojištění majetku (např. vašeho auta, domu, vybavení domácnosti apod.).
  • Pojištění odpovědnosti (např. plynoucí z provozu vozidla, z vaší běžné činnosti, z vašich pracovních povinností atd.).

Správné nastavení všech těchto pojištění vyžaduje určité znalosti a zkušenosti. Pokud víte, že v této otázce více či méně tápete, svěřte se raději do rukou zkušeného a ověřeného poradce.

4. Naučte se správně řídit své výdaje a dluhy

Naučte se mít své finance opravdu pod kontrolou. Zkrátka držte především zbytné výdaje – neuvážené nákupy i zábavu, která stojí velké peníze. Pokud se přesto dostanete do situace, kdy potřebujete peníze, pečlivě vybírejte.

Vyhněte se drahým půjčkám a zvažujte veškeré své možnosti. Peníze vám může půjčit banka. Ale hravě vás může z nesnází vytáhnout i nebankovní půjčka. Vyhněte se půjčkám nejen s vysokými úroky, ale i s nevýhodnými podmínkami.

Pravidelně a včas své dluhy splácejte. Vytvořte si svůj vlastní plán splácení a dodržujte ho. Jen tak budete mít vše řádně pod kontrolou a vyhnete se dalším finančním potížím.

Pokud máte více půjček, zvažte jejich konsolidaci. Konsolidace vám může snížit vaše měsíční splátky a usnadnit i jejich správu. Opět však platí pravidlo dvakrát měř, jednou řež. Před podpisem jakékoliv smlouvy si vždy pečlivě přečtěte všechny podmínky nového dluhu a pokud něčemu nerozumíte, ptejte se.

5. Hledejte cesty, jak si přivydělat

Ačkoliv nyní můžete být finančně naprosto v pohodě, hledejte i přesto alternativní zdroje příjmů a způsoby, jak ušetřit. Můžete např. na různých bazárcích prodat oblečení, které již nenosíte, nabídnout ostatním rodičům věci po svých dětech apod.

Finančně si díky tomu přijdete na pár korun, které nejsou nikdy k zahození, zbavíte se doma věcí, které už nepotřebujete, a navíc uděláte někomu jinému radost.

Nečekané výdaje mohou být stresující, ale existují cesty, jak tyto situace zvládnout bez velkých potíží. S vhodným finančním plánováním je můžete zvládnout bez větších potíží. Štěstí v těchto případech přeje připraveným. Plánujte, vytvořte si dostatečně velký rezervní fond, nepodceňujte pojištění a své výdaje držte zkrátka. A především myslete na to, že finanční stabilita není otázkou náhody, ale výsledkem pečlivého plánování a disciplíny.

- Reklama -PR článek

Redakce doporučuje