7.6 C
New York
Sobota, 4 února, 2023
zpravy
HomeZprávyJak se správně vyzbrojit proti blechám a klíšťatům

Jak se správně vyzbrojit proti blechám a klíšťatům

Minulý rok byl rekordním, co se týká teplot i počtu klíšťat a blech. Letos tomu pravděpodobně nebude jinak, proto je lepší pořádně se proti parazitům vyzbrojit, abychom ochránili naše mazlíčky. Není nutno mít zablešenou domácnost nebo po každé procházce vytahovat psovi z kožíšku klíšťata. Boj s parazity musí být efektivní a co nejméně namáhavý, naštěstí již dnes máme moderní metody, které nezaberou čas a ani příliš neodlehčí naši peněžence.

Fypryst
Fypryst

Co dokážou parazité způsobit

Parazité nejsou pouze nepříjemnou záležitostí, jsou také nebezpeční. Blecha může být přenašečem tasemnice psí a v některých případech se vyskytne alergická reakci na bleší kousnutí. Navíc se velmi rychle rozmnožuje a během krátkého časového horizontu zamoří celou domácnost. Pouze asi 5% bleší populace se zdržuje na zvířeti, zbytek se v daném okamžiku vyskytuje v prostředí. Co se týká klíšťat, ta jsou aktivní již od 4°C, takže mírné zimy jim vyloženě prospívají. Nebezpečí u nich spočívá především v tom, že jsou přenašeči některých nebezpečných onemocnění, například boreliózy, klíšťové encefalitidy, ehrlichiozy nebo babesiozy. Některé z nich byly u nás donedávna poměrně vzácné, ale rozšiřují se i na území ČR vlivem vysokého pohybu obyvatelstva a oteplování.

Účinný boj pomocí spot-on pipety

Možná jste se trochu vyděsili, ale katastrofickým scénářům můžete poměrně snadno zabránit. Bojovat proti parazitům můžete pomocí různých přípravků a k nejúčinnějším patří dnes doma spot-on, což je pipeta s tekutinou, která se psovi nebo kočce vymáčkne na jedno místo na kůži mezi lopatky, a nechá vstřebat. Vsadit můžete na přípravek Fypryst, jehož účinnou látkou je fipronyl. Působí až 8 týdnů proti blechám a 4 týdny proti klíšťatům, účinný je i na všenky. Kde Fypryst sehnat? Třeba u veterinárního lékaře, v lékárně, na internetu nebo v chovatelských potřebách. Dejte pozor, abyste koupili správně, protože existuje Fypryst CAT pro kočičky a Fypryst DOG pro psy, s tím, že se ještě dělí podle váhové kategorie na S, M, L a XL.

- Reklama -PR článek

Redakce doporučuje