7.6 C
New York
Čtvrtek, 25 dubna, 2024
zpravy
HomeZprávyTakto Češi hospodařili s financemi v roce 2017

Takto Češi hospodařili s financemi v roce 2017

Čím lépe se máme, tím více si půjčujeme – i tak můžeme ve zkratce shrnout trendy posledních let. Jak jsme na tom s úvěrováním v posledních letech? Na co si půjčujeme nejčastěji a zvládáme své závazky splácet? Podívali jsme se na zoubek finančních statistikám a přinášíme vám velký přehled toho, jak jsme v uplynulých měsících hospodařili.

Dříve 10, nyní 135 tisíc

Zhruba před dvaceti lety dlužil každý Čech v průměru deset tisíc korun. Z dřívějších deseti tisíc je dnes tisíc sto třicet pět. Z částky, kterou jsme si v roce 1997 vydělali, jsme dluhu obětovali asi osm procent. Dnes jde asi o čtyřicet procent. Kromě toho stoupá také počet nesplacených dluhů. Oproti dřívějšku jejich podíl vystoupal trojnásobně, což je poměrně katastrofální zjištění. Jak je to možné? Mnoho spotřebitelů spoléhá na to, že menší dluhy jednoduše ututlají a věřitelé na ně zapomenou nebo jim je odpustí. To je samozřejmě nesmysl. Dost na tom, že s každou neuhrazenou splátkou se navyšuje díky sankcím a úrokům celková částka k zaplacení.

V současnosti dlužíme 1 400 miliard korun

Ze statistik České národní banky dále vyplývá, že před dvaceti lety jsme byli zadluženi asi 110 miliardami korun. Dnes jde o více než 1 400 miliard. Na co si nejčastěji půjčujeme? Největší balík úvěrů padne pochopitelně na bydlení – jeho pořízení i následné vybavení. Značnou část sjednaných úvěrů tvoří také leasingy a klasické spotřebitelské půjčky.

Jaké půjčky jsou nejoblíbenější?

Pokud bychom se blíže podívali na portfolio spotřebitelských úvěrů, pak jednoznačně vedou půjčky online, které lze vyřídit pěkně z pohodlí domova. Kromě bank je nabízí v hojné míře i nebankovní společnosti. A i ty si našly na současném trhu bohaté portfolio klientů. Kromě klasických mikroúvěrů do výplaty ve formě půjček ihned, jsou stále velmi oblíbené půjčky pro problémové klienty. Do této kategorie spadají třeba půjčky bez registru anebo půjčky bez dokládání příjmů. Nutno zmínit, že úroky u těchto půjček jsou díky riziku, jež musí věřitelé podstupovat, poměrně vysoké.

Mezi dlužníky převládají páni tvorstva

Pokud bychom se podívali na skladbu dlužníků, pak dospějeme k názoru, že více si půjčují (a méně splácejí) muži. Na základě analýzy dvou a půl milionu dlužníků, jejichž pohledávky řeší jedna známá inkasní agentura, častěji dluží muži. U mužů se také jedná o vyšší částky. To se týká jak dluhů v mimosoudním, tak i soudním vymáhání. Zajímavé je také zjištění, že pokud pohledávku řeší soud, u muže procento úspěšného vymožení dlužné částky vzrůstá, naopak u ženy klesá. Muži ale častěji než ženy řeší své zadlužení až ve chvíli, kdy se vymáhání přesune k soudu.

Zadluženo je zhruba padesát procent Čechů

Ani poslední ze statistik nebude příliš optimistická. Podle posledních průzkumů provedených v roce 2017 je zadluženo necelých padesát procent Čechů. Zajímavá je i skladba jednotlivých úvěrů. Dříve jsme si v případě nouze půjčovali na bydlení nebo jeho vybavení. Dnes si nebojíme půjčit ani na luxusní dovolenou u moře, pořízení vánočních dárků anebo třeba nejnovější modely mobilních telefonů či televizi. Pokud se bez půjčky neobejdete, myslete na to, že vždy nezbytně nutné důkladně zvážit účel půjčky a jednotlivé produkty mezi sebou porovnat. Pozornost při srovnání věnujte nejen úroku, ale také hodnotě RPSN.

- Reklama -PR článek

Redakce doporučuje