7.6 C
New York
Pátek, 26 dubna, 2024
zpravy
HomeTipyJak rychle založit s.r.o.?

Jak rychle založit s.r.o.?

Společnost s ručením omezeným je nejoblíbenější a nejčastěji využívanou formou podnikání v ČR. Její největší výhoda plyne již z jejího názvu – omezené ručení znamená, že každý společník ručí za dluhy společnosti pouze do výše svého vkladu.

Ve srovnání s OSVČ, kde za případné vzniklé dluhy ručíte celým majetkem firmy a také celým svým soukromým majetkem, tak s.r.o. nabízí obrovskou a nespornou výhodu. Při krachu OSVČ je tak do výše vašich dluhů ohrožen celý váš majetek, zatímco v případě krachu s.r.o. je ohrožen pouze majetek do výše vašeho vkladu. S.r.o. je proto jistější formou podnikání.

S.r.o. je oblíbená také proto, že jako vklad stačí složit 1 Kč. Horní výše vkladu stanovená není – čím víc však vložíte, tím bude mít vaše nová firma vyšší prestiž. Vklad ale není jedinou podmínkou při založení společnosti – co všechno tedy musíte při založení s.r.o. absolvovat?

Postup při založení s.r.o.

Následující seznam jednotlivých kroků vás přehledně provede celým založením s.r.o.

1.    Název s.r.o.

Na začátku musíte vymyslet originální název vaší nové firmy. Nesmí se shodovat s žádným existujícím názvem jiné firmy, nesmí být klamavý a musí být snadno zapamatovatelný. To, zda je originální a můžete ho použít, si můžete snadno ověřit online na specializovaném webu.

2.    Předmět a sídlo podnikání

Činnost, kterou hodláte vykonávat, určí to, jaký bude předmět podnikání vaší nové společnosti. Dále si ale musíte stanovit také sídlo podnikání. K této budově musíte doložit buď užívací právo, nebo písemný souhlas jejího majitele s umístěním sídla vašeho podnikání.

3.    Povinná dokumentace

Ani založení s.r.o. se samozřejmě neobejde bez byrokracie. Pokud budete společnost zakládat sami, budete sepisovat zakladatelskou listinu. Pokud budete mít společníky, sepisovat budete společenskou smlouvu.

V dokumentaci musí být uvedeno následující – název firmy, předmět podnikání, sídlo firmy, jména společníků, výše základního kapitálu, jednatel společnosti (osoba, která bude jednat ve jménu firmy).

4.    Složení základního kapitálu

Po vyřízení povinné dokumentace všichni společníci provedou své vklady. Jejich součet tvoří základní kapitál a počáteční majetek společnosti. Nejnižší vklad na společníka je 1 Kč, horní hranice není stanovená. Vklady je nejlepší složit na nově vzniklý bankovní účet společnosti – banka vám poté vystaví potvrzení o složení základního kapitálu.

5.    Živnostenské oprávnění

V dalším kroku si budete muset vyřídit odpovídající živnostenské oprávnění podle vašeho předmětu podnikání. Provedete tak na živnostenském úřadě.

6.    Zápis do Obchodního rejstříku

Dalším krokem pak bude návrh na zápis nové společnosti do obchodního rejstříku, který podáte u rejstříkového soudu. S.r.o. poté vzniká dnem jejího skutečného zápisu do OR, načež už má právní osobnost a začíná vám také povinnost vedení účetnictví.

7.    Přihlášení k DPPO

Poté, co vaše s.r.o. vznikla, se můžete na finančním úřadě přihlásit k DPPO. V této chvíli můžete rozeběhnout vaši novou podnikatelskou činnost.

Založení s.r.o. si můžete usnadnit

Přestože je s.r.o. co se týče procesu založení jednou z nejjednodušších forem podnikání, pro obyčejného člověka může být absolvování výše popsaného postupu martyriem. Nezkušeným lidem může založení s.r.o. zabrat až měsíc, někdy klidně více.

A to je často od podnikání nakonec odradí. Lepší variantou pro ně bude s.r.o. na klíč, kterou jim může založit specializovaná agentura např. Parkerhill.cz.

Jde o takzvanou ready-made společnost. To je předzaložená společnost, která má všechny potřebné formality – název, sídlo, IČ, základní kapitál. Nemá ale žádnou podnikatelskou historii a čeká pouze na převedení na nového vlastníka, klidně tedy na vás. Její koupí si tak při založení společnosti můžete ušetřit spoustu času a papírování. Ready-made společnost je již zapsaná v OR, začít podnikat tak můžete takřka okamžitě.

- Reklama -PR článek

Redakce doporučuje