7.6 C
New York
Čtvrtek, 9 února, 2023
zpravy
HomeZdravíTrpíte nedostatkem zinku? Poradíme, jak ho doplnit

Trpíte nedostatkem zinku? Poradíme, jak ho doplnit

Podle posledních odhadů trpí nedostatkem zinku více než polovina dospělé populace.

Když se mluví o zdravém životním stylu a doplňcích stravy, zaměřuje se pozornost spíše na příjem vitaminů a na zinek se často zapomíná. Jak zjistíte, že máte v těle nedostatek zinku, a jak ho můžete účinně doplnit?

Proč je nedostatek zinku problém?

Nemůžeme začít jinak než argumentací, proč je zinek pro lidský organismus nezbytný. Nebudeme vás však zatěžovat žádnými složitými lekcemi ani zdlouhavou teorií. Co stojí za to vědět? Zinok je minerál, který ovlivňuje více než 200 různých biochemických reakcí v lidském těle. Nejvyšší koncentrace zinku se nachází ve vlasech, nehtech a kůži, takže zásoby zinku mají přímý vliv na jejich stav. Jelikož se podílí na mnoha dalších reakcích, ovlivňuje také náš spánek, psychiku a funkci imunitního systému.

Z toho, co jsme uvedli, je zřejmé, že bez zinku se lidské tělo neobejde. Při jeho dlouhodobém nedostatku se dříve či později mohou objevit různé zdravotní problémy. Nedostatek zinku se může projevovat různě – od lámavých vlasů a nehtů až po skvrny na kůži nebo přetrvávající únavu. V případě závažného a dlouhodobého nedostatku jsou také časté průjmy a častější infekce horních dýchacích cest. Prostě nic příjemného.

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by měl dospělý člověk denně přijmout 15 mg zinku a těhotné ženy až 25 mg. Jak jsme se však zmínili v úvodu, přibližně polovina dospělé populace nedosahuje doporučeného denního příjmu zinku.

Jak rychle doplnit zinek?

Rychlá řešení nejsou vždy ta nejlepší a v tomto případě tomu není jinak. Proto byste měli hladinu zinku pravidelně doplňovat, protože jednorázová vysoká dávka neumožní tělu vstřebat veškerý zinek. V extrémních případech může dojít i k předávkování. Vyplatí se proto sledovat příjem zinku, a to jak jeho spodní, tak horní hranici. Lidské tělo si nedokáže samo přirozeně vytvářet zinek, a proto je odkázáno na jeho příjem potravou.

Nejvíce zinku je obsaženo v mořských plodech a rybách, ale také v různých druzích masa (zejména v hovězím a jehněčím) a v kešu oříšcích. Abyste však měli stálý příjem zinku každý den, museli byste jíst jehněčí maso pomalu po stovkách gramů a přidávat mořské plody, jako jsou mušle, ústřice nebo krevety.

Pro mnoho lidí jsou proto lepší volbou doplňky stravy s obsahem zinku, které najdete v e-shopu eTabletka. Můžete si vybrat z desítek různých produktů, ale vždy dbejte na obsah zinku. Zároveň mějte na paměti, že zinek může snižovat vstřebávání některých léků a vyšší dávky snižují také vstřebávání mědi a železa. Zejména u zinku je důležité, abyste to s jeho příjmem dlouhodobě nepřeháněli, proto byste měli pečlivě sledovat jeho příjem prostřednictvím doplňků stravy.

Zdroj: elements.envato

- Reklama -PR článek

Redakce doporučuje