7.6 C
New York
Sobota, 4 února, 2023
zpravy
HomeFinanceVyplatí se vůbec investiční fond? Jak komu

Vyplatí se vůbec investiční fond? Jak komu

Investovat do fondů je jedna z nejčastějších rad správců osobních financí. Vyplatí se to ale ještě v dnešní době? Na to se podíváme v tomto článku.

Investiční fond – jedna z nejlepších možností pro drobné investory, jak začít zhodnocovat svoje peníze. V následujících řádcích se proto dočtete, jaká jsou vlastně rizika takových investičních fondů a kdy byste do nich měli investovat

Rozdíly mezi fondy

Pojďme si ale nejdříve investiční fond rozdělit. Investiční fond se totiž dělí na dvě základní větve – fond pro drobné investory a fond kvalifikovaných investorů. Jak už určitě sami dokážete vydedukovat z jejich názvů, jedná se o zcela rozdílné instituce. A to především v objemu jejich majetku i přístupu ke svým klientům. Každý z fondů má jiná pravidla a jinak nastavený metr, i tak se ale dají vypozorovat jisté podobnosti.

Jednou z nich jsou poplatky. Ať už jde o fond kvalifikovaných investorů nebo fond s drobnými investory, v obou případech investiční fond dostává vstupní poplatek. Tím to ale zpravidla nekončí. Dále se účtují poplatky za správu, které mnohdy mohou ukousnout podstatnou část z vašeho výnosu. Jestliže se zrovna sejde špatný rok se špatnými rozhodnutími, možná budete i ve větší ztrátě.

Vyplatí se to?

Otázkou tedy zůstává, jestli se investiční fond vůbec vyplatí. Ano, ale jak pro koho. Movitým investorům se zpravidla takové fondy vyplatí, protože jim generují vyšší zisk než drobným investorům. Ale ti ani nemusí zoufat. Ve většině případů totiž k černému scénáři zmiňovanému o pár řádků výše opravdu nedojde. Stabilní fond s dobrým správcem pravidelně generuje roční zisk v jednotkách procent, což bohatě stačí na pokrytí inflace a v případě potřeby i dalších výdajů.

Je jen na vašem svobodném rozhodnutí, komu svěříte svoje peníze. Jestliže však chcete maximální jistotu a vidinu drobného zisku, pak jste našli správnou investiční příležitost. To samé platí i pro fond kvalifikovaných investorů, kde jsou ale pravidla částečně odlišná. I výsledky bývají lepší. Investovat větší obnos peněz do dlouhodobé udržitelnosti v pohodě pravidelných zisků tak rozhodně není nic špatného.

- Reklama -PR článek

Redakce doporučuje