Jiná pravidla platí pro demoliční práce drobných staveb, jako jsou například kůlny nebo přístřešky, jiné povinnosti máme v případě, že se rozhodneme demolovat rodinný dům. Jak je to ale s demolicí v případě, že se objekt nachází v památkově chráněném území?
Pozor na chráněná území
Demolice objektů, které se nacházejí v památkově chráněném území, je poněkud specifická. Chráněná území, chráněná pásma nebo oblasti se totiž řídí specifickými pravidly. Zde totiž není možno bez potřebného povolení odstranit ani původní plot nebo okna, natož tak celou budovu. Zde jsou ze strany památkové zóny stanovena přesná pravidla a podmínky, kterými jste povinni se řídit. Ještě před tím, než se rozhodnete objekt demolovat, se tak informujte, zda se nenachází v některém z chráněných míst.
Národní památkový ústav
Nejjednodušší cestou, jak zjistit, zda není budova v chráněné oblasti, je kontaktovat Národní památkový ústav, kde vám poskytnou podrobné informace. V případě, že se bude jednat o památkově chráněnou stavbu, je možno demolici provést, ale budete potřebovat potvrzení právě od zmíněného ústavu. Současně jste povinni dodržet podmínky, které stanoví orgán státní památkové péče.
Demolice památky
Abyste mohli zbourat památku, nestačí vám pouze běžné postupy, kdy se nejprve hodnotí snímky katastrálního úřadu, poté se žádá souhlas sousedů, a nakonec se žádá o povolení k demolici na stavebním úřadě. V případě, že se jedná o památku, budete pro demolici potřebovat také souhlasné stanovisko orgánu státní památkové péče. V něm budou stanoveny také podmínky, které musíte v případě demolice dodržet. Jako základní opatření pro demolici je podmínka, že bude stavba nejprve odstraněna z existujícího seznamu památek.
Pokud vám úřad vydá negativní stanovisko k demolici, jste ze zákona povinni pečovat o památku tak, aby nechátrala. Odstranění ze seznamu památek může provádět pouze Ministerstvo kultury.