7.6 C
New York
Čtvrtek, 9 února, 2023
zpravy
HomeFinanceMůže vás pracovní úřad donutit dojíždět hodiny do nové práce?

Může vás pracovní úřad donutit dojíždět hodiny do nové práce?

Na úřadu práce se vám budou snažit zajistit zaměstnání a je velmi pravděpodobné, že je nebude zajímat, zda budete muset do daného zaměstnání dlouho dojíždět. Když ale dané zaměstnání odmítnete, je možné, že vás kvůli tomu vyřadí z evidence uchazečů o práci a přijdete o podporu v nezaměstnanosti. Stojí to za to riziko?

Povinnost přijmout vhodné zaměstnání

Dle zákona o zaměstnanosti je vhodným zaměstnáním jakékoliv zaměstnání, které odpovídá zdravotní způsobilosti fyzické osoby a pokud možno i její kvalifikaci, schopnostem, dosavadní délce zaměstnání, možnostem ubytování a dopravní dostupnosti zaměstnání. Pokud vhodné zaměstnání bez závažného důvodu odmítnete, úřad práce vás vyřadí ze své evidence. Tím přijdete o výhody spojené s registrací v evidenci uchazečů o zaměstnání – tedy nárok na podporu v nezaměstnanosti, úhradu zdravotního pojištění státem, nebo počítání doby evidence na úřadu práce do odpracované doby pro účel nároku na invalidní či starobní důchod a další.

Doprava nemusí být vždy snadná

Odlehlejší oblasti jsou z hlediska pracovních nabídek méně oblíbené, protože nižší frekvence spojů veřejné dopravy přináší komplikace v dopravní obslužnosti. Přesto obtížnost dosažitelnosti zaměstnání veřejnou dopravou není možné vždy interpretovat jako dostatečný důvod pro odmítnutí zaměstnání. Pokud neexistují další alternativy dopravního spojení na danou směnu, nemusí to být dostatečný důvod k odmítnutí pracovní nabídky. To se týká i rizika zpoždění a zmeškání spoje. Kdyby došlo ke zpoždění či zmeškání spoje a zaměstnanec by tak nemohl dorazit do práce včas, jedná se o omluvitelnou absenci, přesto to pochopitelně z pohledu zaměstnavatele není žádoucí. V kompetencích úřadu práce je odůvodnění vhodnosti pracovní nabídky pro daného uchazeče i při komplikovanější dopravní dostupnosti. Pokud bude vhodnost obhajitelná a přesto ji uchazeč odmítne, je nutné ho z evidence vyřadit.

TIP: Pokud nejste se svou současnou prací spokojení, proč ji nezměnit? Největší nabídku pracovních míst nabízí hitprace.cz.

- Reklama -PR článek

Redakce doporučuje