7.6 C
New York
Úterý, 28 března, 2023
zpravy
HomeFinanceKonsolidace úvěrů znamená zjednodušení a úsporu

Konsolidace úvěrů znamená zjednodušení a úsporu

V dnešní době je běžné žádat o finanční prostředky prostřednictvím půjčky či úvěru. Moderní technologie zasáhla i finanční sektor, kde je možno využít různé finanční produkty a nástroje. Proč a kdy konsolidovat? Do jaké míry pomůže kalkulačka? Pozor na záměnu terminologie konsolidace a refinancování.

Vhodně zvolená půjčka je efektivním řešením

Půjčování peněz provází lidstvo od pradávna. Nicméně může být dobrým sluhou, ale také velmi zlým pánem. Pouze uvážlivě a správně vybraný úvěrový produkt může být doslova spásou a vysvobozením. Oproti tomu ukvapené a nerozvážné jednání s volbou nevýhodného úvěru může špatnou finanční situaci ještě zhoršit. Při výběru je důležité pamatovat na dvě zásadní věci!

Ideální podmínky nabízí bankovní sektor. Skutečně můžete získat lepší a výhodnější úvěr. Podmínkou je disponovat jistou bonitou a nemít záznamy v registrech. Pokud tomu tak je, rozhodně je to pro vás lepší alternativa. Nicméně pomoct mohou i ostatní finanční instituce, které jsou členem ČLFA. Chce to prostě jednat se značným rozmyslem.

Druhou podstatnou záležitostí je, abyste byli schopni půjčku splácet. Získání úvěru je jedna věc, avšak řádné splácení je věcí druhou. Lze se setkat se společnostmi, které nabízí dosti vysoké finanční částky i lidem s nižší bonitou. Z tohoto důvodu je velice zásadním krokem si vše dobře spočítat, jestli potenciální splátka je pro vás reálná. Zda nedojde k nadměrné zátěži vašeho rodinného rozpočtu.

Srovnávat a srovnávat! Pomůže úvěrová kalkulačka

Jak tedy vypadá nejvýhodnější úvěr? To snadno zjistíte, pouze pokud budete srovnávat konkurenční nabídky. Efektivní a přehledné srovnání je dostupné online. Jedná se o velice praktický nástroj. Použití úvěrové kalkulačky je zcela zdarma.

Úvěrová kalkulačka vám vypočítá měsíční splátku, čistou úrokovou sazbu z výše úvěru, úrokovou sazbu, počet splátek, poplatky. Na internetu je k dispozici hned několik různých variant, které se od sebe mohou odlišovat v parametrech, které vám poskytnou. Lze použít kalkulačku jen pro výpočet základních hodnot. Je možné i použití propracovanějšího online nástroje, kdy tak získáte i hodnotu RPSN a koeficient navýšení.

Stejně tak lze využít internetové kalkulačky, které vám po vyplnění potřebných údajů zobrazí nejvýhodnější nabídky. Výsledkem je ucelený přehled, nakolik je výhodná ve vašem případě konsolidace úvěrů, stejně tak se dozvíte i to, kolik vás to bude stát.

Ideální postup spočívá v tom, že si nejdříve uděláte menší domácí inventuru ohledně všech závazků. K tomuto účelu potřebujete nezbytné údaje o tom, kolik vám u každého závazku zbývá ještě doplatit, a výši měsíční splátky. Po přepočtu se vám ve výsledku zobrazí nabídky, které nejvíce vyhovují vašemu požadavku. Mezi důležité údaje pro vás patří výše nové splátky sloučeného úvěru. Takřka vždy se jedná o výhodnou úsporu.

Konsolidace není refinancování – co však mají společného?

Konsolidace bývá velmi často zaměňována s refinancováním. U obojího se jedná o pomoc dlužníkovi se splácením splátek. Refinancování půjčky znamená převod stávajícího dluhu od jednoho věřitele k novému. Refinancování má smysl v případě získání výhodnějších podmínek pro splácení.

Co znamená pojem konsolidace?

Samotné slovo konsolidace pochází z latinského con, tj. dohromady, a solidus, tj. pevný. Konsolidace tedy znamená jisté upevnění či urovnání. Proč konsolidovat? Podstata spočívá ve zjednodušení, tj. přehlednější splátky a často i úspora. Výsledkem jsou nižší měsíční splátky, což je dosaženo prostřednictvím výhodnější úrokové sazby. Předností je eventuální získání delší doby splatnosti. V opačném případě, jestliže chcete úvěr dříve doplatit, lze si splácení zkrátit a tím dojde ke snížení celkové částky, kterou bance zaplatíte.

Mnoho lidí se potýká se splácením dvou a více úvěrů současně. Lidé si půjčují peníze na neočekávané větší výdaje, na pořízení automobilu, na dovolenou, na spotřební zboží apod. Takřka vždy se z toho stane začarovaný kruh. Proto je adekvátní zvolit konsolidaci.

O konsolidaci může požádat plnoletá osoba. Podmínkou je mít minimálně dva nesplacené finanční závazky. Sloučení do jednoho je výhodné zejména pro ty, kdo se potýkají s finanční tísní a nejsou schopni do budoucna splácet více úvěrů najednou.

Konsolidace jištěná nemovitostí

Ti, kteří jsou vlastníky nemovitosti, mají další výhodnou možnost v podobě zajištění konsolidace. Jedná se o adekvátní volbu pro ty, kdo potřebují konsolidovat vyšší finanční obnos, tj. zhruba okolo milionu korun, a zároveň vyžadují ještě hotovost navíc. Podstatný rozdíl oproti nezajištěné konsolidaci úvěrů je rovněž ve výši úrokové sazby, která je značně nižší. Je to z důvodu, že jištění nemovitostí poskytuje bance vyšší jistotu splacení úvěru.

Výhody konsolidace

Základ spočívá ve zjednodušeném procesu, tj. ve sloučení v jedno. Tím se poté místo více splátek platí pouze jedna. Měsíční splátka je zároveň nižší než před konsolidací a současně se ušetří na zbytečných poplatcích. Kladnou stránkou je rovněž časová úspora, neboť odpadá starost o každou jednotlivou půjčku, ale vše je pěkně pohromadě.

- Reklama -PR článek

Redakce doporučuje