7.6 C
New York
Čtvrtek, 9 února, 2023
zpravy
HomeZdravíPotravinová alergie u koček

Potravinová alergie u koček

Chovatelů a fanoušků koček je mezi námi mnoho. I proto bychom měli být správně informovaní o všem, co nám život s kočkami může přinést. O domácí zvíře je třeba se starat a pohotově jednat, vyskytne-li se zdravotní obtíž. Ta může samozřejmě přijít z nenadání, například ve formě alergie. Jednou z nejrozšířenějších je, podobně jako u lidí, alergie na některou ze složek potravy. Co s kočkou v takovém případě dělat?

Jak alergie postupuje

Nepřiměřenou reakci organismu nejčastěji spouští nedostatečně strávená bílkovinná složka potravy. Pokud je ve větším množství, pronikne stěnou střeva a alergii vyvolá. Domácí zvířátka umí být mlsná. Nejrizikovějšími potravinovým alergenem ale často bývá právě hovězí a drůbeží maso, mléko a také rybí maso. Zkrátka potrava, kterou najdeme i v kočičích konzervách či kapsičkách.

Projevy se postupně stupňují. Stále větší až nesnesitelné svědění, větší a větší plochy zarudlé kůže… Neléčená alergie pak může způsobit vypadávání srsti. Nejčastěji kolem očí, pysků a tlapek. Potravinová alergie samozřejmě může udělat zle i zažívání. Plynatost, průjem nebo zvracení není nic neobvyklého. A kdy po požití obtíže udeří? To není vždy jisté. Zvíře je proto nutné stále kontrolovat. Každou podezřelou reakci na potravu je dobré prodiskutovat s veterinářem.

Léčba

Ať chcete nebo ne, alergie je dnes u domácích zvířat běžným jevem. Ovlivnit rozhodně může kondici a kvalitu života kočky. Je-li alergie diagnostikována, zvířeti se předepíše speciální dieta a další postup léčby.

Alergii u zvířete není možné úplně eliminovat. Pokud je dodržována dieta a léčba, život kočky to  zásadním způsobem neovlivní. Máte-li podezření na potravinovou alergii, urychleně vezměte svého domácího mazlíčka na alergologický test!

Více informací najdete na https://www.genomia.cz.

 

- Reklama -PR článek

Redakce doporučuje