Patříte mezi vášnivé rybáře, máte už prut, pohodlnou židličku a teď sháníte něco, abyste ráno a navečer u vody nemrzli a měli se přes den kam schovat před případným deštěm?
Chcete u vody strávit i noc, případně celý týden? Pořiďte si bivak neboli rybářský přístřešek. Prozradíme vám, proč je bivak lepší než klasický stan a jaké jsou mezi nimi rozdíly.
Co je to bivak na ryby
Rybářský bivak se podobá stanu, ale nemá pevnou podlážku. Je to tedy spíše jakýsi přístřešek, který používají rybáři. Podložku však lze k bivaku obvykle připnout, pokud budete chtít.
Hlavním úkolem bivaku je, ochránit rybáře před nepřízní počasí. Pokud už máte dost rybaření v dešti, nebo vám nestačí velký rozkládací rybářský deštník, možná je ten pravý čas pořídit si rybářský přístřešek.
Jak vybrat vhodný rybářský bivak
Pokud se chystáte vybírat nový bivak na ryby, zvažte nejdřív, jak by měl být velký (popřemýšlejte o tom, zda se do něj má vejít jeden člověk nebo více osob), podívejte se na to, jaký má vámi vybraný bivak vodní sloupec.
Pokud často rybaříte v dešti, kupte bivak s vodním sloupcem alespoň 10 000 mm. Dále se pak můžete soustředit na to, zda má bivak větrací otvory, poutka na pruty, moskytiéru a další vychytávky.
Bivaky se vyrábějí nejen v různých velikostech, ale i v mnoha různých tvarech. Lišit se mohou i konstrukcí. Ta může být žebrová, vějířová, případně i jiná.
Výhody bivaku
Hlavní výhodou rybářského bivaku je, že vám poskytne ochranu před nepříznivým počasím. Ochrání vás před deštěm, sněhem, větrem a částečně i před chladem. Aby vám však uvnitř opravdu nebyla zima, doporučuje i pořízení lehkého spacáku.
Pokud chcete, aby vám v bivaku bylo teplo i během hodně chladných dnů, pořiďte si ještě krycí plachtu na bivak. Tato plachta má izolační schopnosti. Zatímco v zimě se postará, aby bylo uvnitř bivaku teplo, v létě ji můžete využít k tomu, abyste uvnitř přístřešku tak velké teplo neměli.
Bivak určitě využijete v případě, pokud jste lovu ryb doslova propadli a trávíte venku v přírodě dny i noci. S kvalitním bivakem můžete rybařit klidně i několik dní a nocí v kuse. Přístřešek před špatným počasím ochrání nejen vás, ale i veškeré vaše vybavení.
Jaký je rozdíl mezi stanem a rybářským bivakem
Rybářský bivak se sice na první pohled podobá stanu, ale jedná se spíše o jakýsi přístřešek. Přesto se mu někdy také říká rybářský stan, avšak toto označení není zcela správné. Od stanu se bivak odlišuje hlavně tím, že nemá pevnou podlážku.
(Ovšem pozor, většinou je možné podlážku dokoupit, nebo je přímo součástí balení, a použít například tehdy, když je v místě bivakování bahnitý terén.)
Rybářský bivak má obvykle khaki barvu. Může být také zelený, hnědý, ale zářivé barevné kombinace jako u klasických stanů na kempování nečekejte. Přístřešek na ryby seženete v přírodních barvách.